Profilaktyka wad wzroku i problemów wzrokowych

Nie zawsze mamy wpływ na wystąpienie u dziecka wad wzroku lub innych problemów wzrokowych, ponieważ część z nich wynika z genetyki, a niektóre wystąpią mimo zastosowania wszelkich środków ochronnych. Możemy jednak próbować wcześnie je zdiagnozować i korygować lub leczyć, co może spowolnić rozwój wady, a niektóre problemu zupełnie zniwelować.

Jak chronić wzrok dzieci?

Profilaktyka rozwoju i progresji wad wzroku i ich skutków, to jeden z ważnych czynników wspierania harmonijnego rozwoju dziecka. Wśród podstawowych działań profilaktycznych możemy wymienić:

Regularne badania

Regularną ocenę ostrości widzenia u dziecka, zarówno z daleka jak i z bliska. Pierwsze badanie można wykonać już w 4 miesiącu życia, a kolejne co 2 lata, lub gdy zauważymy objawy wad wzroku u dzieci.

Higiena wzrokowa

Dbałość o higienę pracy wzrokowej – stosowanie przerw podczas długotrwałej pracy wzrokowej z bliska (np. metodą 20/20/20 – skierowaniem wzroku na minimum 20 metrów, co 20 minut, przez minimum 20 sekund). U dzieci – spędzanie czasu na zewnątrz przez minimum 2, a najlepiej 3 godziny dziennie.

Normy ekranowe

Unikanie ekranów smartfonów i tabletów zwłaszcza u dzieci poniżej 3 roku życia. Do 6 roku życia normy wynoszą maksymalnie 60 minut dziennie, a powyżej 6 lat – maksymalnie. 120 minut dziennie.

Profilaktyka pogresji wad wzroku.

W przypadku wystąpienia wady wzroku, warto zadbać o to aby wada nie powiększała się, a jej skutki nie okazały się trwałe. Co zrobić aby temu zapobiec?

Stosowanie korekcji.

Należy bezwzględnie stosować się do zasad noszenia określonej przez specjalistę korekcji optycznej, nawet jeżeli dziecko twierdzi iż bez okularów widzi podobnie jak w nich, oraz nawet wtedy gdy wartości są niewielkie.

Regularna kontrola

Kontrola i ewentualna zmiana korekcji powinna być dokonywana według zaleceń lekarza - w zależności od stabilności wady od 3 miesięcy do 1 roku.

Hamowanie krótkowzroczności.

W przypadku krótkowzroczności należy stosować metody hamowania krótkowzroczności wśród których wyróżniamy: stosowanie atropiny, ortokorekcji lub soczewek okularowych z technologią DIMS.